• Fri. Feb 16th, 2024

अग्रिम पोष्ट

सर्वाधिक हेरिने अनलाइन

यसकारण युद्ध रोक्न तयार छैनन् पुटिन

Bydeep

Mar 8, 2022

एजेन्सी, २४ फागुन । रुस–युक्रेन युद्ध जारी छ। रुसी सेनाले युक्रेनी सहरहरुमा लगातार मिसाइल प्रहार गरिरहेको छ । यसैबीच, युद्ध रोक्न प्रयास भइरहेको छ। अमेरिका र अन्य धेरै देश युक्रेनको साथमा छन्। युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले तीन देशका नेताहरुलाई युद्ध अन्त्य गर्न सहयोगको अपिल गरेका छन् ।

जेलेन्स्कीले इजरायलका प्रधानमन्त्री नाफ्ताली बेनेट, टर्कीका राष्ट्रपति एर्डोन र फ्रान्सेली राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनलाई रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनलाई युद्ध रोक्न आग्रह गरे। तीन देशका नेताहरूले पुटिनसँग टेलिफोनमा कुराकानी गरेका थिए। यति हुँदाहुँदै पनि खिया रोक्न सकेको छैन् ।

पुटिनले युद्ध रोक्न खोजिरहेका छैनन्। यसका दुईवटा कारण छन्। पहिलो – पुटिनले अमेरिका र युरोपलाई विश्वास गर्दैनन्। पुटिनलाई लाग्छ कि अमेरिका युरोपको बहानामा रुसलाई घेरेर बस्न चाहन्छ । युक्रेन अमेरिकाको वर्चस्व रहेको उत्तर एट्लान्टिक सन्धि संगठन (नाटो) मा सामेल हुन चाहन्छ। यसले रूसको लागि सुरक्षा खतरा हुन सक्छ। योसँगै युक्रेनले युरोपेली संघ (ईयू) को सदस्यताको माग गरेको छ ।

नाटो र इयुको महत्वपूर्ण सम्झौता भनेको कुनै सदस्य राष्ट्रले आगोमा परेमा सबै देश मिलेर लड्ने हो । अर्थात्, कुनै पनि देश विरुद्धको बाह्य आक्रमणलाई आफ्ना सबै सहयोगीहरू विरुद्धको आक्रमण मानिनेछ। त्यसैले युक्रेन नाटोको सदस्य बन्ने बित्तिकै रुसलाई चारैतिरबाट नाटो राष्ट्रहरूले घेरेको छ। यसले अमेरिकालाई रुसमाथि प्रत्यक्ष आक्रमण गर्ने स्वतन्त्रता दिनेछ।

दोस्रो कारण स्थिति हो। पुटिन रुसले सोभियत संघमा जुन हैसियत पाएका थिए, त्यही हैसियत चाहन्छन् । पछिल्लो समय रुसको अर्थतन्त्र ध्वस्त भएको छ । दोस्रो विश्वयुद्धपछि सोभियत संघ प्रमुख शक्तिका रूपमा उभिरहेको थियो । रुस युरोपेली देशहरूमा प्रभुत्व जमाउन चाहन्छ। जसका कारण रुसको युरोपेली मुलुकसँगको सम्बन्ध बिग्रियो । अमेरिका रुसको यो अवस्थाको फाइदा उठाउन चाहन्छ, त्यसैले युक्रेन नाटो र ईयूको सदस्य बन्न चाहन्छ । यसबाट अमेरिका सबैभन्दा ठूलो शक्ति बन्न सक्छ ।

इजरायलको प्रधानमन्त्री कार्यालयले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै अघोषित भेट अमेरिकी प्रशासनको कारण भएको जनाएको छ । जेलेन्स्कीले इजरायलका प्रधानमन्त्री नाफ्ताली बेनेटलाई पुटिनलाई युद्ध रोक्न आग्रह गरे। त्यसपछि शनिबार मस्को पुगेर बेनेटले पुटिनलाई भेटेका थिए । यसै क्रममा इजरायलले रुस र युक्रेनबीचको युद्धमा मध्यस्थताको प्रस्ताव राखेको थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *