• Fri. Dec 8th, 2023

अग्रिम पोष्ट

सर्वाधिक हेरिने अनलाइन

भारतले आफ्नो सबैभन्दा अत्याधुनिक मिसाइलको प्रविधि झुक्किएर पाकिस्तानलाई दियो

Bydeep

Mar 20, 2022

काठमाडौं। भारतले आफ्नो सबैभन्दा उन्नत मिर्साल ‘ब्रह्मोस’को प्रविधि झुक्किएर पाकिस्तानलाई दिएको छ । गएको मार्च ९ मा भारतको एउटा फिसाइल गल्तीवश फायर भएर पाकिस्तानमा पुगेको थियो । यो मिसाइल भारतको सबेभन्दा अत्याधुनिक सुपरसोनिक मिसाइल ब्रह्मोस भएको बताइएको छ । अब पाकिस्तानले यो मिसाइलको ‘रिभर्स इन्जिनियरिङ’ गरेर सुपरसोनिक मिसाइल प्रविधि विकास गर्न सक्ने विज्ञहरुले बताएका छन् ।

पाकिस्तानले यसअघि पनि अत्याधुनिक मिसाइलको रिभर्स इन्जिनियरिङ गरेर आफूले नयाँ मिसाइल विकास गरेको छ । पाकिस्तानका पूर्व प्रधानमन्त्री नवाज शरीफले २०२० को अक्टोबरमा लण्डनमा पत्रकारहरुलाई बताएअनुसार १९९८ मा अमेरिकाले अफगानिस्तानमा टमहक क्रुज मिसाइल हानेको थियो । तर, यी मिसाइलमध्ये केही मिसाइल पाकिस्तानको बलुचिस्तानमा खसे । यी मिसाइलको रिभर्स इन्जिनियरिङ गरेर पाकिस्तानले २००५ मा बाबर मिसाइलको सफल परीक्षण गरेको थियो ।

रिभर्स इन्जिनियरिङ त्यो पद्धति हो जसमा कुनै पनि मेसिनका सबै भागलाई अलग–अलग गरेर त्यसको संरचनाको अध्ययन गरिन्छ र त्यसका आधारमा त्यसको नक्कल गरिन्छ । १९९८ मा अमेरिकाले हानेको टमकह क्रुज मिसाइलको हकमा त्यतिबेला कैयौं विशेषज्ञले पाकिस्तानले यसको रिभर्स इन्जिनियरिङ गर्न नसक्ने ठानेका थिए । तर, २००५ को अगष्ट ११ मा पाकिस्तानले बाबर क्रुज मिसाइलको सफल परीक्षण गर्यो । त्यतिबेला क्रुज मिसाइल पाकिस्तानसहित सीमित देशसँग मात्र थियो ।

अहिले भारतको सुपरसोनिक मिसाइल पाकिस्तानको पंजाब प्रान्तको चन्नुमा खसेको छ र पाकिस्तानले यसको पनि रिभर्स इन्जिनियरिङ गरेर सुपरसोनिक मिसाइल विकास गर्न सक्ने विश्वास गरिएको छ । पछिल्लो समय तीन किसिमका मिसाइल विकसित गरिएका छन् । पहिलो सबसोनिक जो आवाजको गतिभन्दा कम गतिमा उड्छ । अर्को सुपरसोनिक जसको गति आवाजभन्दा ३ गुणा बढी हुन्छ र अर्को हाइपरसोनिकको गति आवाजभन्दा ५ गुणा बढी हुन्छ ।

पाकिस्तानसँग बाबर र राद नामका सबसोनिक मिसाइल छन् । ऊसँग सुपरसोनिक वा हाइपरसोनिक मिसाइल प्रविधि भने छैन । तर, भारतसँग ब्रह्मोस नामको सुपरसोनिक मिसाइल छ जुन रुसको सहयोगमा विकास गरिएको हो । अहिले भारतले ब्रह्मोस २ नामक हाइपरसोनिक मिसाइलमा पनि काम गरिरहेको छ । अब भने भारतको गल्तीका कारण पाकिस्तानले सुपरसोनिक मिसाइल पाएको छ जसको रिभर्स इन्जिनियरिङ गरेर उसले सुपरसोनिक मिसाइल प्रविधि विमास गर्न सक्छ ।

संयुक्त राष्ट्रसंघका लागि काम गरिरहेका परमाणु सुरक्षा विशेषज्ञ मोहम्मद खासलदका अनुसार पाकिस्तानका लागि यो मिसाइलको रिभर्स इन्जिनियरिङ सजिलो छैन तर यसको माध्यमबाट पाकिस्तानले निश्चय पनि भारतको प्रविधिको विश्लेषण गर्न सक्नेछ । उनी भन्छन् ‘हरेक मिसाइल कुनै न कुनै कमाण्ड र कन्ट्रोल सिस्टमसँग जोडिएको हुन्छ जसका लागि सफ्टवेयर रहार्डवेयर प्रयोग गरिन्छ । यसको नक्कल गर्न सक्भव नभए पनि यसको सफटवेयर र हार्डवेयरको प्रविधि भने पक्कै बुझ्न सकिन्छ ।’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *