• Fri. Feb 16th, 2024

अग्रिम पोष्ट

सर्वाधिक हेरिने अनलाइन

पश्चिमी देशमाथि रुसको जवाफी कारवाही, ५०० भन्दा धेरै विमान जफत गरिदिने

Bydeep

Mar 21, 2022

काठमाडौं। युक्रेनमा आक्रमण गरेपछि पश्चिमी देशहरुले रुसमाथि कडा आर्थिक प्रतिबन्ध लगाएका छन् । कैयौं बहुराष्ट्रिय कम्पनीहरुले रुसमा कारोबार बन्द गरेका छन् र कैयौं देशले रुसी विमानहरुलाई आफ्नो देशको आकाशमा प्रतिबन्ध लगाएका छन् । रुसको अर्थव्यवस्थामा यसको निकै नकारात्मक असर परिरहेको छ । तर, केही मोर्चाहरुमा भने रुसलाई फाइदा पनि भएको छ र अमेरिका, बेलायत जस्ता देशहरुलाई भारी नोक्सानी भएको छ । रुसलाई फाइदा र पश्चिमी देशलाई नोक्सानी भएको एक क्षेत्र उड्डयन पनि हो ।

रुसका राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले हालै एक यस्तो प्रस्तावलाई मञ्जुरी दिएका छन् जसअनुसार पश्चिमी कम्पनीहरुलाई ठूलो नोक्सानी हुन सक्छ । यो प्रस्तावमा रुसले ती कम्पनीहरुको सम्पत्ति जफत गरेर राष्ट्रियकरण गर्न भनिएको छ जुन कम्पनीले रुसमा व्यापार बन्द गरेर गइरहेका छन् । रुसका एयरलाइन्स कम्पनीहरुसँग ५०० भन्दा धेरै यस्ता विमान छन् जो विदेशी कम्पनकिा हुन् र रुसी कम्पनीले तिनीहरुलाई भाडामा चलाइरहेका छन् । रुसले अब ती सबै विमानहरु जफत गरिदिन सक्छ जसबाट लिजमा दिने विदेशी कम्पनीहरुलाई १२ देखि १५ अर्ब डलर नोक्सानी हुन सक्छ ।

विमान लिजमा दिने सबैभन्दा ठूलो कम्पनी एयरक्यापलाई यसबाट सबैभन्दा धेरै नोक्सानी हुनेछ । यो कम्पनीका १ हजारभन्दा बढी विमान ८० देशमा लिजमा चलिरहेका छन् । यीमध्ये करिब १५० विमान रुसमा छन् । कन्सल्टेन्सी फर्क एसीसी एभिएसनका अनुसार यो कम्पनीलाई मात्रै २.५ अर्ब डलर नोक्सानी हुँदैछ । एयरक्यापको वेबसाइटमा उल्लेख भएअनुसार एयरोलोफ्ट, एस सेभेन एयरलाइन्स, रोसिया, अजुर एयर, उराल एयर जस्ता रुसी एयरलाइन्स कम्पनीहरुले उसका विमान लिजमा लिएका छन् । युरोपेली संघको प्रतिबन्धपछि यो कम्पनीले रुसी कम्पनीसँगको सम्झौता रद्द गर्ने घोषणा गरिसकेको छ ।

यस्तै आयरल्याण्डको अर्को कम्पनी एसएमबीसीका पनि कैयौं विमान लिजमा छन् । सिरियमको तथ्यांकअनुसार रुसमा अहिले ९८० एयरक्राफ्ट सेवामा छन् । यीमध्ये ७७७ विमान लिजमा ल्याइएका हुन् । लिजमा ल्याइएका मध्ये ५१५ विमान विदेशी कम्पनीका हुन् । यसरी लिजमा ल्याइएका मध्ये सिंगापुरको विमान कम्पनी एओसी एभिएसन र आयरल्याण्डको अभालोनका २०–२० विमान छन् । यी कम्पनीहरुलाई लिज समाप्त भएपछि आउने नियमित आयको नोक्सानीका साथै विमान फिर्ता नदिइँदा सम्पत्तिको नोक्सान पनि हुनेछ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *